Stanovení podmínek požární bezpečnosti

Požadavky pro společné a nebytové prostory

 

§         Objekty se smí používat pouze k projektovanému účelu a v souladu s platným kolaudačním rozhodnutím.

§         Veškerá zařízení se musí používat podle návodů k obsluze, technických podmínek, platných provozních  předpisů, normových požadavků atp.

§         Elektroinstalace objektu musí být revidovaná ve stanovených  termínech.

§         Elektrické přenosné nářadí musí být revidováno ve stanovených  termínech

§         Jakékoliv poškozené zařízení se až do odstranění závady nesmí používat.

§         Opravovat zařízení smějí výlučně osoby s příslušnou odbornou způsobilostí či oprávněním

§         Při provádění nátěrů s hořlavými barvami musí být zajištěno dostatečné větrání, odstraněny jakékoliv zdroje zapálení a v prostoru musí být  dozor.

§         Únikové cesty musí být vždy volné, průchodné a bezpečné, nesmí v nich být žádné hořlavé látky ani  předměty bránící volnému úniku osob.

§         Objekty a  prostory v nich musí být opatřeny předepsanými výstražnými a bezpečnostními tabulkami

§         Musí být dodržen volný přístup k hasicím přístrojům, vypínačům zařízení, uzávěrům vody, plynu, topení. 

§         Objekty a prostory musí být z hlediska požární ochrany pravidelně kontrolovány Odborně způsobilou osobou nebo Technikem požární ochrany (viz dokument „Stanovení organizace“)

§         Ve společných a nebytových prostorech  je zakázáno  používat otevřený plamen a neschválené elektrické spotřebiče

§         Ve společných a nebytových prostorech je nutno udržovat pořádek a čistotu z hlediska požární bezpečnosti

§         Do společných prostor se nesmí donášet předměty výbušné, stlačené a zkapalněné plyny, zábavná pyrotechnika.

 

Ustanovení pro hromadné garáže

 

§         Prostory garáží slouží výlučně pro motorová osobní vozidla (osobní automobily, motocykly), nesmí do nich vjíždět vozidla speciální.

§         Do garáží je zakázán vjezd vozidel na pohon stlačenými a zkapalněnými plyny (propan, butan a jejich směsi – dále se značí LPG). Tento zákaz se vyznačuje u příjezdové komunikace do garáží příslušnou dopravní značkou.

§         Do garáží se zakázán vjezd vozidel bez platného technického osvědčení, vozidel poškozených, havarovaných, vozidel vykazujících  riziko zapálení, výbuchu atp., zejména vozidel, z nichž vytékají kapaliny.

§         Dále je do garáží zakázán vjezd vozidel, v nichž jsou uloženy nebezpečné látky, jako výbušniny, jedy, stlačené technické plyny, žíraviny.

§         V garážích se parkuje na vyznačených stáních.

§         Maximální povolená rychlost vozidel v garážích je 10 km/hod, jízda vozidel v garážích se řídí platnými dopravními předpisy jako na veřejných komunikacích.

§         Vozidla v garážích musí být i krátkodobě zaparkována tak, aby nebránila výjezdu  jiných vozidel, ani bezpečnému pohybu osob

§         V garážích platí přísný zákaz kouření a vstupu s otevřeným plamenem.

§         V garážích se nesmějí skladovat pohonné látky v žádném množství, maziva, oleje atp. v žádném množství, pneumatiky v žádném množství.

§         Ve vozidlech v garážích smí být pohonné látky pouze v uzavřené palivové soustavě vozidel, ve vozidlech nesmí být kanystry s pohonnými látkami. 

§         V garážích se nesmí provádět žádné práce a činnosti na údržbě vozidel, ani jakékoliv doplňování hořlavých látek.

§         Startování vozidel se smí provádět pouze bezprostředně před výjezdem vozidla z garáže, nikdy za účelem zahřívání   motoru.

§         Pokud dojde k úniku hořlavých kapalin z vozidla (benzín, nafta, oleje atp.), je nutno tyto kapaliny neprodleně odstranit při dodržení všech bezpečnostních opatření.

§         V garážích musí být udržováno funkční nouzové osvětlení a provozní větrání.

 

Zpět